Pesupäev kõrvadele

 

 

Autor: Eve Rohtla
[email protected]
Ajakiri 60+, jaanuar 2014

Eesti Kõrva-Nina-Kurguarstide ja Pea- ja Kaelakirurgide Seltsi president dr Marek Metsmaa ütleb, et kroonilise keskkõrvapõletikuga hädas olnud inimesed ei tohi vett kõrva lasta, vaid peavad kuulmekäigu puhastamiseks pöörduma kõrva-nina-kurguarsti vastuvõtule.


Mis otstarve on vaigul inimese kõrvas? Miks seda tüütut eritist üldse vaja on?
Täiskasvanu kuulmekäigu pikkus on 2,5 cm, läbimõõt 0,7 cm. Toru ja kuulmekäigu kõrvalestapoolset osa vooderdavad nahas kasvavad karvad ning paiknevad rasu- ja kõrvavaigunäärmed. Need on muutunud higinäärmed, mis eritavad paksu kollakaspruuni kõrvavaiku – kollast ainet, mis kaitseb kõrva tolmu, võõrkehade, nakkuse ja põletike eest. Kõrvavaik on veekindel, bakteri- ja viirusevastase toimega ning tavaliselt kandub liigne vaik kõrvast ise välja.

Mille järgi on võimalik kindlaks teha, kas kõrvades on vaiku liiga palju?
Ise oma kõrva vaadata ei saa, kuid lastel saavad nende vanemad taskulambi või mõne muu valgusallikaga vaadata väliskuulmekäiku, kas seal on näha rohkeid vaigukogumeid. Täiskasvanutel põhjustab vaik enamasti kuulmise halvenemist või nii-öelda täistunnet kõrvas.

Kas ülemäära vaiku võib ka kuulmist kahandada?
Ülemäärane kõrvavaik tekitab sagedamini probleeme vanematel inimestel, kelle kõrvas moodustuvad tihedad vaigukorgid põhjustavad kuulmislangust. Väikelastel või täiskasvanutel, kellel on väliskuulmekäik väga kitsas, põhjustab vähenegi vaiguhulk kiire ummistuse.
Kuulmise järsk halvenemine võib tekkida ka vee kõrva sattudes – vesi paneb vaigukorgi paisuma ning väikseimgi õhupragu vaigukorgi ja kuulmekäigu seina vahel sulgub. Samal ajal võivad tekkida kõrvakohin ja oma hääle tajumine sulgunud kõrvas.

Kuidas liigsest vaigust vabaneda?
Kõrvade puhastamiseks piisab pesemisest sügavuseni, kuhu ulatub sõrm. Kui vaigukork tekib korduvalt, tuleb selle põhjust otsida koos arstiga.

Kas seda saab ise teha või peab minema arsti juurde?
Kuulmekäigu puhastamisel osa vaigust küll eemaldatakse, kuid osa kuhjatakse trummikile ette, mis takistab kõrva isepuhastumist. Kuulmekäiku jäänud vaik kuivab ja tahkestub. See tekitab lumepalliefekti: üha kogunev vaik kuhjub ja lõpuks täidab kuulmekäigu, mille tagumisest osast vaiku ise eemaldada ei saa.

Kuidas kõrva puhastada, nii et sellele viga ei teeks?
Kõige parem on kõrvas võimalikult vähe ise urgitseda ja jätta see töö arstide hooleks.

Mida kindlasti ei tohi kõrva puhastamisel kasutada?
Mitte mingil juhul ei tohi kõrva puhastada otsast teravate instrumentidega, nagu kirjaklambrid, juukseklambrid, sukavardad, autovõtmed ja muud sellised käepärased vahendid. Nendega on väga lihtne vigastada kuulmekäigu nahka. Tagajärjeks on põletik, halvemal juhul mädapõletik, aja jooksul võib areneda ekseem.
Väga suur oht on trummikile mulgustumine või koguni keskkõrvas paiknevate kuulmeluude vigastamine, mis on suur probleem, sest kuulmeluude ahela rikkumine põhjustab tõsist kuulmise kahjustust.

Kas arsti teadmata võib igaüks oma kõrvadele pesupäeva korraldada?
Kõrvade pesemine sooja veega on igatpidi normaalne ja vajalik. Kui inimesel on olnud kroonilised keskkõrvapõletikud, mingil muul põhjusel kuulmekile vigastus või kui kuulmekiledesse on paigutatud šundid ehk niinimetatud niidirullid, siis ei tohiks kuulmekäiku vee ega vaiku lahustavate õlidega puhastada. Kuulmekile vigastuse või šundi kaudu võib vesi sattuda trummiõõnde ja põhjustada põletikku.
Kui esineb kuulmekile kahjustus, siis kõrvu veega puhastada ei tohi, vaid peab pöörduma kõrva-nina-kurguarsti vastuvõtule, kes siis mikroskoobi kontrolli all vaakumpumba või vaiguaasadega kuulmekäigu ära puhastab.
Kui kuulmekile on terve ja kõrvas rohke vaik, võiks paari päeva jooksul enne arsti juurde pöördumist kõrva tilgutada vaiku lahustavaid õlisid. Neid saab apteegis käsimüügist ja sobivad kasutada nii lastel kui täiskasvanutel. Nende tilgutamine ei põhjusta valu ega ärritust ja eesmärk on vaigu muutmine pehmemaks. Siis on vaigu välja loputamine kõrvast palju lihtsam.

Milleks kasutatakse apteegis müüdavaid kõrvaküünlaid?
Need on käsimüügis olevad tooted, mille kasutamine põhineb rahvameditsiinil. Mul ei ole nende kohta piisavat tõenduspõhist teavet.

Kas vaiku täis kõrvad võivad ka valu teha?
Kui on tekkinud kuulmekäiku täitev vaigukork või vaigutükk on läinud vastu kuulmekilet, siis see põhjustab märkimisväärset valu. Samuti võib vaikummistusele lisanduda väliskuulmekäigu põletik, mis tekitab väga tugeva kuulmekäigu turse, valu ja mädaerituse, ning siis on vaigu eemaldamine juba suur väljakutse ka kõrva-nina-kurguarstile.

Kuidas aru saada, et kõrva on tekkinud vaigukork?
Kõrv on lukus, on tekkinud kuulmislangus. Kui vaik on ainult ühes kõrvas, võib tekkida ka ühepoolne kuulmise langus.

Kas vaikummistust saab ennetada?
Vaik on normaalne kehaeritus ja seda vältida ei saa. Piisab tavalisest kõrvade pesemisest. Kellel on probleeme vaiguga, võiks regulaarselt tarvitada kõrvavaiku lõhustavaid lahuseid, neil on nii kuulmekäiku desinfitseeriv kui vaiku vedeldav toime. See on eriti oluline tolmuses keskkonnas töötavate inimeste jaoks.

Kas peaks kõrvu ette valmistama näiteks enne lennusõitu, ujumist, sukeldumist või spaakülastust?
Enne pikka lennusõitu, puhkusereisi või sukeldumist oleks mõistlik käia perearsti vastuvõtul, kes vaatab kuulmekäigud üle ja vajadusel puhastab vaigu. Samuti saab kontrolli käigus veenduda, et kuulmekile on terve, siis on reisiaegsete halbade üllatuste risk väike.
Kõrv võib lukku minna lennureisil, kui õhurõhk lennuki tõusmisel langeb ja laskumisel tõuseb. Rõhk muutub vähesel määral ja lühiaegselt, kuid see annab endast kohe märku: inimene tajub survetunnet kõrvades. Juhul kui kaasneb nohu, siis kuulmetõri ei tasakaalusta rõhku keskkõrvas ning valu võib olla märkimisväärne ja lõppeda kuulmekile purunemisega.
Kõrvade lukkuminekut hoiab ära haigutamine või neelatamine, samuti võib suu sulgeda, nina kinni pigistada ja siis õhku ninasse suruda, karamellkompvekki lutsida või närimiskummi nätsutada.
Kõrvad võivad lukku minna ka plahvatuse mõjul. Tugev lööklaine põhjustab kõrvas valu, müra, undamist, mõnikord ka peapööritust. Kui vigastus piirdub keskkõrvaga, siis halveneb madalate helide, sisekõrva kahjustumisel ka kõrgemate helide kuulmine. Märgates kuulmise muutumist, peab tingimata kõrvaarstiga nõu pidama.

Kas kõrvu peab puhastama juba varajasest lapsepõlvest või puhastavad kõrvad ennast ise?
Kui vaik on piisavalt viskoosne, siis kõrvad hooldust ei vaja, kõrvad puhastuvad väga edukalt ise. Kõrvad ei vaja asjatut ärritamist.